شادروان فریدون نوین فرح بخش

پدر تمبر ایران

فریدون نوین فرح بخـش در سال 1309 در محله سـنگلج تهران متولد شـد، او از همان سنین کودکی علاقه خاصی نسبت به تمبر و مجموعه داری پیدا کرد. به طوری که تا پایان دوره دبیرستان به همراه برادران بزرگ تر ، کمک و همکار پدرش ، حسین نوین فرح بخش بود. در سال 1332 برای ادامه تحصیل به آلمان رفت، ولی پس از دو سال به علت نبود پشتیبان مالی مجبور به بازگشت به ایران شد.

فریدون نوین فرح بخش در مغازه خیابان اسلامبول در اوایل دهه 40 شمسی

در سال 1335 ازدواج کرد و بخاطر علاقه ای که به شغل پدری داشت ، پس از مهاجرت برادر بزرگش هوشنگ فرح بخش به اروپا ، در فروشگاه خیابان اسلامبول مستقر شد. وی در حین کار روزانه ، با ادامه تحصیل در دانشگاه تهران موفق به دریافت مدرک لیسانس  زبان آلمانی نیز شد (1338) .

در سال 1339، زمانی که به اتفاق مرحوم دکتر محمد دادخواه از نمایشـگاه بین المللـی تمبر در انگلسـتان (لندن) دیدن می کند ، تحول بزرگی در او بوجود می آید. در آن هنگام ، فریدون جوان با دیدن تمبرهای کم نظیر مجموعه مرحوم دادخواه چنان به وجد می آید که آرمان شرکت در مسابقات و نمایشگاه های بین المللی و اینکه بتوانند نام ایران را در زمینه تمبر در سطح جهانی پرآوازه نمایند را در فکر می پروراند. این هدف سرانجام پس از سالها تلاش و پشتکار به تحقق می رسد و فریدون نوین فرح بخـش با شرکت در نمایشگاه های جهانی تمبر بار ها مدال های افتخار آفرین کسب می کند.

پس از بازگشت از نمایشگاه انگلستان ، وی شروع به تالیف اولین کتاب خود ، "راهنمای تمبرهای ایران" می کند. او با شور و اشتیاق فراوان ، با داشتن تنها 31 سال همت به نوشتن و تنظیم این کتاب کرده و آن را در سال 1340 به دست علاقه مندان می رساند. متن آن را با ماشین تحریر ساده تایپ و به چاپخانه می برد تا صفحات کتاب به روش حروف چینی آماده شوند. برای عکس تمبرها نیز از کلیشه هایی که توسط برادرش هوشنگ فرح بخش در آلمان تهیه شده بود استفاده می کند. از آن هنگام ، کتاب "راهنمای تمبرهای ایران" از نشر فرح بخش همه ساله بروز شده و در اختیار همگان قرار می گیرد.

فریدون نوین فرح بخش در اولین سال های فعالیت فروشگاه خیابان ولی عصر

در سال 1347 همزمان با افرایش علاقه روز افزون به مجموعه داری تمبر ، فریدون نوین فرح بخـش به فروشگاه خیابان ولی عصر ، ما بین چهاراه امیراکرم و پارک دانشجو نقل مکان می کند. از آن به بعد نیز مسئولیت چاپ و انتشار اوراق آلبوم مصور تمبرهای ایران را از پدر خود ، حسین نوین فرح بخش به عهده می گیرد.

 از آن پس فعالیتهای ایشان در ضمینه آشنا ساختن و تشویق عموم به جمع آوری تمبر شدت می یابد. به طوری که در سال 1348 در برنامه تلویزیونی هفتگی که توسط زنده یاد مرتضی حنانه تهیه می شد شرکت می نماید. پس از آن شروع به تدوین کتاب های مختلف می کند و انجمن دوستداران تمبر ایران را پایه گذاری می کند.

نمونه ای از نشریه انجمن دوستداران تمبر ایران

فریدون نوین فرح بخـش در حدود بیست سالی که ریاست انجمن دوستداران تمبر را به عهده داشت ، با شوق و انرژی فراوان به تدوین و تنظیم متن نشریه انجمن می پرداخت که به مشترکین در سراسر ایران می رسید. در 33 نسخه ای که از این نشریه در اختیار اعضا قرار داده شد ، وی هر بار با اشتیاق زیاد تمبرهای کلاسیک ایران را مورد بررسی قرار می داد و علاقه مندان را مجذوب می کرد.

او همچنین با تسلطی که به زبان های انگلیسی و آلمانی داشت موفق شد رابطه نزدیکی با مجموعه داران خارج از ایران بر قرار کند که سبب آشنایی آنها به تمبر ایران و تاریخ تمبر ایران شد. در ایران نیز ایشان به سمت کارشناس رسمی دادگستری منسوب شد.

علاقه شدید فریدون نوین فرح بخـش به تمبر ایران ، همراه با فعالیت های خستگی ناپذیرش در تالیف کتب و مقاله های مختلف و همچنین رفتار و اخلاق نمونه اش نه تنها باعث تشویق و ایجاد شوق در هزاران نفر برای رو آوردن به مجموعه داری تمبر در ایران شد ، بلکه سبب کسب شهرت و احترام فراوان در سطح کلکسیونرهای بزرگ دنیا شد. به همین جهت از او به عنوان "پدر تمبر ایران" صحبت می شود.

از جمله اقدامات سودمند و اساسی که فریدون نوین فرح بخـش مبتکرش شد ، نشر کتاب "راهنمای اسکناسهای ایران" بود که از سال 1359 به بعد انجام شد. انتشار این کتاب سالانه نه تنها مشوق عده کثیری برای مجموعه داری اسکناس شد ، بلکه باعث آشنایی و شناخت همگان به ارزش هر اسکناس نیز شد. کتاب "راهنمای اسکناسهای ایران" از نشر فرح بخش همه ساله بروز شده و در اختیار همگان قرار می گیرد.

 

شادروان فریدون نوین فرح بخـش در سال 1391 در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفتند.

از زنده یاد فریدون نوین فرح بخـش مصاحبه های جراید و برنامه های تلویزیونی گوناگونی به جا مانده است. مستند "حلقه های گمشده" شبکه 4 تلویزیون یادگار زیبایی از ایشان است.

بخش اول مستند "حلقه های گمشده" شبکه 4 تلویزیون

بخش دوم مستند "حلقه های گمشده" شبکه 4 تلویزیون

     

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران- خیابان ولیعصر- بالاتر از چهارراه امیر اکرم- جنب بانک اقتصاد نوین- پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue     فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر