تاریخچه انتشار کتاب راهنمای تمبرهای ایران

بی شک تاثیر پذیرترین اقدام فریدون نوین فرح بخش برای اشاعه و توسعه فرهنگ جمع آوری تمبر در ایران، تالیف و انتشار بی وقفه و منظم کتاب " راهنمای تمبرهای ایران " بود.

تا سال 1340 علاقمندان به تمبر برای تنظیم و ارزیابی تمبرهای ایران خود مرجع قابل اعتمادی نداشته و تنها اکتفا به کاتالوگ های خارجی و سخنان فروشندگان می کردند، که در نهایت باعث سردرگمی و سلب اعتماد از بازار تمبر می شد.

تا اینکه در سال 1340 فریدون نوین فرح بخش به تالیف و نشر راهنمای تمبر ایران همت گمارد. این کاتالوگ که حاوی تصاویری از تمبرهای اصل، اطلاعات مربوط به هر تمبر با توجه به زمان انتشار و قیمت گذاری برای فروش می باشد، در ابتدا فقط به زبان فارسی بود. او متن آن را با ماشین ساده تحریر می نوشت و به چاپخانه می برد تا با روش حروف چینی دستی، صفحات آماده شوند. برای چاپ عکس ها نیز از کلیشه هایی که در آلمان توسط برادرش هوشنگ فرح بخش تهیه شده بود استفاده کرد. این روش چاپ تا چند سال همه ساله ادامه یافت تا اینکه از سال 1350 به بعد راهنمای تمبردو زبانه شد و چاپ آن به روش افست تغییر یافت.

پس از آن نیزایشان هر زمستان با همت و علاقه بسیار به تایپ و ادیت متن فارسی و انگلیسی کتاب می پرداخت، تا در آغاز سال بعد راهنمای جدید با اطلاعات جدید تر در اختیار همگان قرار گیرد. سعی ایشان کماکان بر این بود که هر بار اطلاعات جدیدی را که گرد آوری کرده بود در چاپ بعدی بگنجاند تا اینکه کتاب هر بار پربار تر و مفید تر به دست عموم برسد.

همراه با پیشرفت صنعت چاپ و استقبال علاقمندان کتاب راهنمای تمبرهای ایران از سال 1360 به صورت تمام رنگی در اختیار همگان قرار گرفت. همچنین از سال 1394 این کتاب بر اساس پیشرفته ترین فن آوری روز به صورت دیجیتال تدوین و عرضه می شود.

راهنمای تمبر ایران، نوشته فریدون نوین فرح بخش به عنوان تنها مرجع معتبر در مورد تمبر ایران ، نه تنها در این مرز و بوم بلکه در بین تمام مراکز معتبر جهان به رسمیت شناخته شده است. استقبال از این کتاب به حدی است که در سال 1394 (2015) جایزه جهانی کاتالوگ های تمبر را همراه با لوح تبریک به خود اختصاص داد، این همگی مدیون همت و کوشش مرحوم فریدون نوین فرح بخش است. روحش شاد

     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue     فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر