تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور

ازجمله اقدامات مفيد مرحوم حسين نوين فرح بخش چاپ آلبوم مصوربراي نگهداري تمبرهاي ايران بود.

در سال 1315 برای اولین بار در ایران، آلبوم های مخصوص نگهداری تمبر ایران تولید و در دسترس عموم قرار گرفت. این آلبوم ها در ابتدا به انداره خشتی و به پیروی از سیستم آلبوم های فرانسوی شامپیون (Champion) با نوشته های فارسی – فرانسوی آماده شدند.

در این آلبوم ها محل مخصوصی برای هر تمبر مشخص شده بود وتمبرها را به وسیله یک تکه کاغذ کوچک زرورقی چسب دار (شارنیه) در محل خود می چسباندند.

در سال 1316 تنها چند ماه پس از انتشار اولین آلبوم های ایران، با توجه به فرمان اکید حکومت وقت مبنی بر عدم استفاده زبان بیگانه (فرانسه) در انتشارات، حسین نوین فرح بخش مجبور به معدوم کردن آلبوم های تازه چاپ شده خود شد که ضرر قابل توجهی را به ایشان وارد آورد.

مدتی بعد در حدود سال 1317-18 همین شیوه نگهداری تمبر در آلبوم هایی با سایز بزرگ تر ارائه شد که هر تمبر با شارنیه در محل مخصوص به خود الصاق می شد.

این بار برای نشان دادن جای هر تمبر تنها از نوشته فارسی استفاده شد.

آلبوم های بدون طلق با روش چسباندن شارنیه در پشت تمبرها: در ابتدا جهت جمع آوری تمبر به علت عدم وجود آلبوم های طلق دار یا باندی، یک تکه کاغذ کوچک زرورقی چسب دار که به شارنیه معروف بود، بر روی مقوا و پشت تمبر چسبانده می شد.
کلاسورهایی که جهت نگهداری اوراق و محافظت از تمبر مورد استفاده قرار میگرفت ، از آلمان وارد می شدند. اوراق این کلاسورها را دو سوراخ کرده و توسط کلاف نخی در عطف به هم می بستند.

نسل بعدی آلبوم تمبر ایران با عکس تمیر بود که از سال 1337 منتشر شد و به اوراق مصور معروف شدند. شایان ذکر است نمونه های اولیه اوراق مصور را هوشنگ فرح بخش در آلمان به چاپ رسانده و همراه با طلق برای پدر خود به ایران ارسال می کرد.

دراوراق اين آلبوم ها تمبرها با یک روکش طلق پوشانده می شدند، بدين ترتيب تمبرها كاملا" محفوظ می ماندند. آلبوم های اولیه اوراق مصور به صورت پانچ شده در کلاسورهایی با دو سوراخ یا در کلاسورهایی با عطف فنری بودند.

آلبوم فوق از اولین آلبوم های باندی تمبر میباشد. این آلبوم ها در حدود سال 1335 توسط آقای هوشنگ فرح بخش از انگلستان به ایران فرستاده شدند و اندازه آن خشتی بود.
     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue     فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر