چرا تمبر جمع می کنیم؟

این که چرا تمبر جمع می کنیم بستگی به طرز فکر، علاقه و انگیزه ای دارد که هر کسی به دلیلی آن را دنبال می کند. ولی به طور کل اشخاصی که به دنبال جمع آوری و کلکسیونری تمبر هستند به دلایلی به این کار زیبا، تمیز و فرهنگی روی می آورند که می توان اینگونه خلاصه کرد:

- داشتن یک سرگرمی سالم برای گذران زمان به طور مفید و با ارزش که همراه با خاطره و احساس خوشی است که در جریان جمع آوری مجموعه تمبر به وجود می آید.

- عشق و علاقه به طرح ها و نقش هایی که بر روی تمبر آورده شده و یا علاقه زیاد به تاریخ و وقایعی که در گذشته رخ داده و ثبت آن بر روی تمبر برای همیشه به یادگار مانده.

- داشتن یک نوع پس انداز با سرمایه ای نسبتا متناسب برای خود و فرزندان، با توجه به اینکه با دنبال کردن زوش صحیح گرد آوری مجموعه، در بسیاری مواقع تورم جاری را می توان جبران کرد.

- به وجود آمدن یک پرستیژ و افتخار در بین دوستان و اقوام، وقتی که با ذوق و علاقه از کلکسیون تمبر و اطلاعاتی که از طریق جمع آوری تمبر بدست آمده صحبت می شود.

- ایجاد حس آرامش و لذتی که در انسان به وجود می آید به طوری که دنیای اطراف را برای مدت زمانی هر چند کوتاه فراموش کرده و غرق در تک تک داشته های خود در مجموعه اش می شود.

- والدینی که کودکان خود را تشویق به جمع آوری تمبر می کنند علاوه بر داشتن سرگرمی سالم، به آن ها نظم و شوق منظم بودن را نیز آموزش می دهند. و این عادت به نظم، آرامش را در زندگی آینده شان به ارمغان می آورد.

کسانی که به سراغ جمع آوری تمبر می آیند با داشتن انگیزه هایی که گفته شد به دو دسته تقسیم می شوند:

کلکسیونر: که علاوه بر اشتیاق و علاقه مندی، جمع آوری تمبر را با آگاهی و به صورت اصولی انجام میدهد و در نتیجه می تواند امید به یک مجموعه کامل و ارزشمند را داشته باشد.

جمع کننده ساده: اشخاصی هم هستند که بدون دنبال کردن یک روش اصولی، اکتفا به داشتن مقداری تمبر در آلبوم خود می کنند. در این صورت جمع کردن تمبر ممکن است بر اساس انگیزه های دیگری صورت بگیرد و می تواند مثلا فقط دنبال کردن موضوعی خاص با سلیقه شخصی باشد. کودکان نیز اغلب در این گروه هستند که برای آن ها البته شوق جمع آوری و همان لذت دیدن تمبرهایی که طرح ها و نقش های جذاب دارد کافی و زیباست. در این صورت می توان انتظار داشت که این مجموعه در آینده تنها برای هدیه دادن به دیگران مناسب باشد.

این مطلب شایان ذکر است که افرادی که فقط با انگیزه های مادی به سراغ جمع کردن تمبر می روند چه بسا به دلیل دانسته های کمی که دارند متضرر شده اند.

چگونه تمبر جمع کنیم؟

جمع آوری تمبر به صورت درست و اصولی بسیار ساده است همچنین نیاز به صرف پول زیادی هم ندارد ولی آن چیزی که برای کلکسیونر شدن لازم است نظم و پشتکار است.

اولین چیزی که در یک مجموعه خوب به نظر می رسد کامل، پشت سر هم و به ترتیب بودن تمبر ها است. بدین صورت که سری تمبر های هر سال به صورت کامل و به ترتیب انتشار جمع آوری شده و پشت سر هم در آلبومی مناسب چیده شده باشد. اوراقی مصوری نیز موجود است که برای این منظور به چاپ رسیده و چیدن تمبر ها در این اوراق مخصوص، علاوه بر ایمن بودن و نگهداری از تمبر ها، این امکان را میدهد که به ترتیب تاریخ انتشار آن ها را در جای مشخص خود قرار داد.

از هر سالی هم که تمایل داشته باشید می توانید شروع کنید و بعد کم کم سال های بعدی یا قبلی را بنا به بودجه ای که در نظر می گیرید تهیه کنید. در آخر مجموعه ای ارزشمند خواهید داشت که تداوم داشته وخوب نگهداری شده است. لارم به ذکر است حتما آلبوم ها را به صورت ایستاده (کتابی) در محلی خشک و دور از نم نگه دارید.

به سوالاتی که اغلب افراد برای شروع جمع آوری تمبر مطرح می کنند پاسخ می دهیم:

اگر هر تمبری را خوشمان آمد را تهیه کنیم و در آلبومی جمع کنیم می توانیم یک کلکسیون داشته باشیم؟

بعضی اشخاص بنا به موضوع خاصی که علاقمند هستند شروع به جمع آوری تمبرهای همان موضوع می کنند، متلا فقط تمبرهای گل، نوروز، آثار تاریخی و....و یا تمبرهای تزیینی خارجی را جمع می کنند. در این صورت مجموعه آن ها فقط ارزش لذت بردن خود آن شخص و سلیقه شخصی می باشد، اگر زمانی تصمیم به فروش آن را داشته باشد برای پس انداز مناسب نیست.

چه تمبرهایی را جمع کنیم بهتر است؟

یک مجموعه دار تمام تمبرهایی که در شرکت پست به عنوان تمبر رسمی مورد استفاده قرار میگیرد را جمع آوری می کند. این تمبرها شامل تمبرهای پستی، یادگاری و اختصاصی که مصرف پست شده می باشد. شایان ذکر است که تمبرهای شخصی و اختصاصی که در باجه های پست جهت مصرف مراسلات فروخته نشده جهت کلکسیونری تمبر به رسمیت شناخته نشده اند.

اگر تمبر های باطله و مهر خورده جمع کنیم ارزش دارد؟

اشخاصی که بیشتر برای لذت بردن از دیدن تصاویر تمبر ها اقدام به جمع آوری تمبرهایی از روی پاکت ها می کنند دیدن و جمع کردن همان تمبر های مهرخورده نیز لذت می برند. تمبر های یک مجموعه می تواند از هر دو نوع نو و یا مهر خورده باشد ولی ارزش تمبر نو همیشه بیش از مهر خورده می باشد. در مورد تمبرهای کلاسیک (قدیمی) که اکثرا کمیاب و گران هستند غالبا از تمبر های مهر خورده برای کلکسیون استفاده می کنند.

مطلب مهمی که در مورد جمع آوری تمبرهای باطله باید توجه داشت این است که سری تمبر باید کامل باشد، مثلا اگر کسی مبادرت به خرید تمبر سری احمد شاهی کوچک می کند، باید سری کامل آن که بیست و یک عدد است تهیه کند تا آلبوم ناقص نماند. امروزه تمبرهای باطله ای که با مهر و پاکت دست نخورده باشند بیشتر از آن هایی که از پاکت جدا شده اند، مورد توجه کلکسیونرها ست.

چه تمبرهایی گران می شوند؟

افزایش بهای تمبر بستگی مستقیم با تقاضا، تیراژ و کمیت آن دارد. قدمت ویا چگونگی طرح تمبر به تنهایی عوامل گران شدن تمبر نمی توانند باشند. کمیت علت اصلی ترقی قیمت تمبر است. با افزایش تعداد متقاضی طبیعتا بهای تمبر اضافه می شود. به طور مثال تمبر ناصری وجود دارد که قیمت زیادی ندارد ولی در همان دوران ناصری تمبری هست که با قیمت بالا خرید و فروش می شود.

با تمام این احوال باید ذکر کرد که تمبر های قدیمی تر، مثلا دوران قاجارو پهلوی به دلیل کمیاب بودنشان رشد قیمت سریع تری دارند.

تمبر بلوکی بخریم یا تکی؟

بلوکی یا تکی خریدن تمبر تفاوتی ندارد و هر کدامشان به صورت کامل ارزش خود را دارد. بستگی به سلیقه و بودجه هر شخص دارد که ترجیح میدهد بلوکی جمع کند یا تکی.

پاکت مهرروز چیست و آیا ارزش جمع آوری دارد؟

به مناسبت چاپ هر تمبر، شرکت پست مهری مخصوص به آن با تاریخی که تمبر انتشار یافته از دو هفته تا یک ماه روی پاکت های مخصوص مهر روز ( دارای لگوی اداره پست) برای باطل کردن تمبر در اختیار عموم قرار می دهند. پاکت مهر روز مانند تمبر ارزشمند است و مجموعه داران مخصوص به خود دارد.

آیا برای سرمایه گذاری می توان از تمبرهای ایران به مقدار بیشتر از لزوم خریداری کرد؟

در این مورد نظرهای مختلف وجود دارد، روی هم رفته افرادی که به عنوان مجموعه دار نامیده می شوند تنها به داشتن یک تمبر و یا حداکثر یک بلوک چهار تایی اکتفا می کنند، هدف داشتن یک مجموعه شخصی است. چنانچه قصد خرید تمبر به صورت برگ های 50 یا 100 عددی به تعداد زیاد باشد، می توان آن را یک نوع سرمایه گذاری و احتمالا تجارت نامید که البته ترقی و تنزل قیمت آن بستگی صد در صد به وضع معاملاتی بازار تمبر و ریسک متضرر شدن دارد، پس بهتر است این افراد با احتیاط عمل کنند.

 

برای جمع آوری، تمبر ایرانی بهتر است یا خارجی؟

آن چیزی که باب است و در مورد تمام کشور ها هم صدق می کند این است که هر کسی تمبر کشور خود را جمع می کند، هر تمبری در کشور خود ارزش دارد و بیشتر خرید و فروش می شود. چنانچه شخصی تمایل به جمع آوری تمبر از کشور های دیگر را داشته باشد بنا به سلیقه ی خود می تواند کشور خاص دیگر و یا موضوع خاصی را در تمبرهای بقیه کشورها دنبال کند.

از چه جایی تمبر بخریم بهتر است؟

برای تهیه تمبر حتما از مراکز معتبر و مطمئن خرید کنید. می توانید برای تمبرهایی که جدید انتشار میشوند از طریق مشترک شدن در اداره آبونمان پست این تمبرها را در یافت کنید البته تمبرهایی که شرکت پست برای مشترکین می فرستد فقط یادگاری ها هستند و تمبرهای پستی (جاری) و اختصاصی را باید جداگانه خریداری فرمایید همچنین می توانید تمبرهای یکسال را به صورت کامل از مراکز تمبر فروشی تهیه کنید که شامل کلیه تمبرهای منتشر شده می باشد.

در خرید تمبرهای قیمتی دقت فرمایید به دلیل وجود تقلب حتما از مراکز معتبر، با سابقه و تخصصی خرید فرمایید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به کتاب راهنمای تمبرهای ایران از انتشارات نوین فرح بخش مراجعه فرمایید.

در انتخاب و خرید تمبر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

قبل از هر چیزی باید دقت کرد کوچکترین لک انگشت یا چربی روی تمبر دیده نشود علاوه بر این رنگ و روی تمبر هم باید تمیز باشد. تا خوردگی، پوست کن شدگی، و صاف شدن دندانه جزو عیوب تمبر حساب می شوند. کوتاه یا بلندی دندانه های تمبر را نمی توان از عیوب به حساب آورد، همچنین در موارد بسیاری در تمبر ایران به علت کند شدن دستگاه دندانه گذاری ، دندانه تمبرها پر می باشد که جزو عیوب به حساب نمی آید. نکته دیگر اینکه چسب تمبر از بین نرفته باشد و تغییر رنگ هم نداده باشد. در نظر داشته باشید این ایرادها حتی تمبرهای با ارزش را نیز بسیار کم ارزش میکند.

برای کسانی که وضع مالی متوسطی دارند بهتر است چگونه تمبر جمع کنند؟

ابتدا سال به سال مثلا تمبرهای سال 90 بعد 91 و قبل و بعد آن به همین ترتیب تا تمام سال ها تکمیل شود.بعد از اینکه یک دوره کامل شد منظور از دوره، مثلا دوره کامل جمهوری از سال 58 تا آخر می باشد و به همین ترتیب دوران پهلوی. درصورتی که مستمر ادامه یابد در آخر یک مجموعه کامل خواهید داشت.

 

یک سنتی گینه
یک پنی جزیره موریس
ارور روی تمبر 24 سنت هوایی آمریکا

گران ترین تمبرچه تمبرهایی هستند؟

همانطور که قبلا اشاره شد بر روی ارزش و قیمت تمبرها دلایلی چون کمیت و تقاضای زیاد تاثیر مستقیم می گذارد. برای مثال تمبرهای اولیه ایران به دلیل کمیتشان به صورت باطل نشده از گران ترین تمبرهای ایران هستند. علت گران شدن تمبرها در جهان نیز نایاب شدنشان است، به طور مثال تمبر یک پنی جزیره موریس یا تمبر گینه، که یک دانه از آن ها باقی مانده از گران ترین تمبرهای دنیا هستند.

عواملی مانند خطا در چاپ نیز ارزش تمبر را زیاد می کند به طور مثال یک تصویر برعکس خورده باشد یا رنگ سرجای خودش نخورده باشد، از این دست خطاهای چاپی امروزه به دلیل مکانیزه بودن دستگاههای چاپ دیگر اتفاق نمی افتد.

 

 

     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue     فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر