مردی از سرزمین هنر و تمبر

شادروان حاج‌ حسین نوین فرح بخش در سال 1281 شمسی در تهران به دنیا آمد، اجدادش هنرمند بودند و در رشته طراحی نقشه فرش و قالی فعالیت داشتند. وی در کودکی پدرش را از دست داد و لذا سرپرستیش همراه با برادر بزرگ تر به عمویش سپرده شد. او از همان سنین کودکی به جمع‌آوری اشیای مختلف علاقه نشان می‌داد به شکلی که تمبرهای ریز مهر خورده زمان مظفر‌الدین‌شاه و محمدعلی شاه را در قوطی‌های کبریت کوچک جمع‌آوری می‌کرد.

تمبرهای مهر خورده مظفر‌الدین‌شاه و محمدعلی شاه

حسین نوین فرح بخش در سنین جوانی با تشویق مادر و با ذوق و علاقه‌ای که به هنر داشت به یادگیری نقاشی مینیاتور و تذهیب قباله (زینت‌بخشی قباله عقد) روی آورد که برای او جنبه امرار معاش نیز داشت و این حرفه را زیر نظر استاد مذاهب‌باشی فراگرفت.

او در سال 1298 اولین محلی را که برای این کاراجاره کرد و در آن مشغول شد کارگاهی بود در ابتدای بازار بزازها، نزدیک سبزه میدان. در آن محل شخص دیگری هم سرگرم خرید و فروش تمبرهای باطله بود که در واقع پشتکار و تشویق آن مرد بود که موجبات علاقمندی و گرایش های آن مرحوم را به تمبر فراهم نمود. از این زمان بود که به جمع آوری و تهیه مجموعه شخصی پرداخت.

بعدها کارگاه خود را به خیابان مولوی شرقی معروف به خیابان اسماعیل بزاز جنب داروخانه ای که برادرش در آن مشغول کار بود انتقال داد ودر این محل به کار نقاشی و ملیله دوزی روی پارچه ها و لباس زنانه پرداخت.

در سال 1304 ازدواج کرد و یک سال بعد، هنگامی که اولین فرزندش هوشنگ فرح بخش متولد شد به رشت سفر نمود و مدت کوتاهی در تلگراف خانه شهر به کار پرداخت. در آنجا بود که حسین نوین فرح بخش با خرید تعدادی از تمبرهای میرزا کوچک خان جنگلی، به قیمت هر عدد یک قران و پرداخت قطعه ای ده دینار سود به واسطه، نخستین قدم تجارت تمبر را برداشت.

تمبرهای میرزا کوچک خان

وی در مراجعه به تهران، آن ها را به میرزا اسماعیل خان خلخالی که در بازار کنار خندق مغازه لوازم التحریر فروشی داشت، به همراه تعداد دیگری از تمبرهای باطل شده ی محمدعلیشاه و احمد شاه را هم که خریده بود، فروخت.

از همان سال 1305 بود که حسین نوین فرح بخش جوان، خرید و فروش تمبر را به طور رسمی و به عنوان یک شغل شروع کرد و تمبرهای باطله را که برروی پاکت نامه بود خریده و به صورت شسته شده می فروخت.

بنا به رسم آن زمان پاکت نامه های بریده شده را در تشت آبی می گذاشتند. پس از طی ساعاتی که تمبرها کاملا از پاکت جدا می شد، آن ها را از آب خارج کرده و روی روزنامه خشک می کردند. تمبر ها به صورت یکصد عدد خرید و فروش می شد.

حسین نوین فرح بخش جوان

از آنجا که در آمد حاصله برای مخارج روزانه کافی نبود، لاجرم حسین نوین فرح بخش همزمان با تجارت تمبر، همچنان به کار نقاشی مینیاتور و طراحی نقشه های قالی، همراه با برادر بزرگ تر خود ادامه می داد.

آگهی حسین نوین فرح بخش، سال 1307 در مجله پارس

طراحی فرش، نقاشی شده از فرشی در موزه لندن توسط حسین نوین فرح بخش در حدود سال 1353

نقاشی مینیاتور اثر حسین نوین فرح بخش در سنین 60 تا 70 سالگی در سانفرانسیسکو

وی از سال 1308 به خیابان شاهپور، پایین تر از میدان حسن آباد محل فعلی پارک شهرنقل مکان کرده و فروشگاهی دایر می کند و فعالیت خود را در زمینه کار تمبر توسعه می دهد. در این محل بود که با بهره جویی از امکانات محدود آن زمان توانست با افراد و موسسه هایی که به کار معاملات تمبر در خارج از کشور اشتغال داشتنداز طریق مکاتبات ارتباط برقرار نموده و در داخل با کلکسیونرهای تمبر، چون مرحوم حکیم الملک ، حاج حسین آقا ملک، مرحوم مودب میرفخرایی، مرحوم هدایت الله اسکندری و... همچنین با فروشندگان تمبر آن زمان چون زین العابدین، سرتیپ سرود، سیدعبدالرحیم کاشانی و مرحوم نوبهار مراوده و دادوستد تمبرهای اصیل ایران را که ریشه در فرهنگ ما دارد آغاز نمود.
آگهی حسین نوین فرح بخش برای خرید تمبر، سالنامه پارس در سال 1312

 

از نقاشی های حسین نوین فرح بخش در حدود 1310، که در سربرگ موسسه جهت نامه نگاری با خارج استفاده می شد.

درحدود سال 1312 به منظور رفاه حال مشتریان محل کار خود را به خیابان ناصر خسرو مقابل مدرسه دارالفنون که مرکز علم و دانش و اشاعه فرهنگ نوین بود منتقل کرد.

نمونه هایی از تبلیغات فروشگاه نوین فرح بخش در دهه ی 1320

به علت نزدیکی محل مغازه به دار‌الفنون در سال 1314 و رفت و آمد عده‌ای از افراد علاقه‌مند به آنجا مراودات زیادی بین علاقه‌مندان و حاج حسین و فرزندانش صورت می‌گرفت که بعدها تعدادی از شاگردان دارالفنون از جمله سرشناس‌ترین مجموعه‌داران تمبر ایران شدند. از میان آن ها مرحوم جلال الدین شریفیان و مرحوم یوسف بهبود چایچی را میتوان نام برد.

در همان ایام بود که اولین آلبوم ها برای نگهداری هر تمبر ایران در جای مخصوص به خود را عرضه می کند. انتشار این آلبوم ها باعث تشویق عموم، به جمع آوری صحیح، منظم و کامل تمبر شد.

حاج حسین نیز در حین اشتغال به خرید و فروش تمبر با توجه به علاقه ذاتی‌اش به مجموعه‌داری به تهیه و نگهداری تمبرهای خاص ( تمبرهای دارای اشتباه چاپی ارور رنگ نخورده، دندانه نخورده و ...) مبادرت می ورزد، بعدها این تمبرها را در قالب مجموعه‌ای به یکی ازکلکسیونرهای سرشناس آن زمان واگذار می کند.

در سال 1323 پس از موفقیت در تدوین و چاپ آلبوم تمبر ایران، زنده یاد حسین نوین فرح بخش مغازه ای در خیابان استانبول (نبش تیمچه گوهر) دایر می‌کند و فرزندانش هوشنگ و فرهنگ درآنجا شروع به کار می‌کنند. از آن زمان فعالیت ها تحت عنوان تجارتخانه نوین فرح بخش و پسران عرضه می گردد.

چون کار تمبر به تدریج بالا گرفت و علاقمندان فزونی یافتند، در سال 1329 مبادرت به افتتاح اولین نمایشگاه و فروشگاه تمبر با حضور افراد سرشناس آن زمان در خیابان لاله زار، پاساژ سینا می کند و تمبرهای کلاسیک و اصیل ایران را به نمایش می گذارد.

مراسم افتتاح نمایشگاه و فروشگاه تمبر خیابان لاله زار پاساژ سینا در سال 1329


در همین زمان است که وی اقدام به انتشار اولین مجله تمبر در ایران می کند و با کمک علاقمندان دیگر مقالاتی جهت شناساندن تمبر ایران به رشته تحریر آورده و منتشر می کند.

شاید ویژگی برجسته‌ای که حاج‌ حسین نوین فرح بخش را از دیگر هم‌قطاران خودش در آن زمان جدا و شاخص می‌کند این بود که ایشان تنها کسی بود که در آن زمان، صرفا به کار تمبر و اشاعه فرهنگ جمع آوری تمبر می‌پرداخت و نه کار دیگر.

موفقیت دیگر ایشان که شایان توجه است انتشار آلبوم ها ی مصور است که به همراهی فرزند بزرگ خود هوشنگ فرح بخش در امتداد نشر اولین آلبوم ها عرضه کردند. اوراق این آلبوم ها طلق داربود و تصویر هر تمبر در جای مشخص خود چاپ شده بود.

فروشگاه تمبر زنده یاد حسین نوین فرح بخش روبروی مسجد بزرگ لاله زار در دهه ی 1340

زنده یاد حسین نوین فرح بخش در سال 1341 به فروشگاه دیگری در خیابان لاله‌زار روبروی مسجد بزرگ نقل مکان کرده و تا پایان عمر در آنجا به رسالت اشاعه فرهنگ تمبر بازی، و تشویق عموم به جمع آوری تمبر ادامه می دهد.

به تدریج و با بالا رفتن سن ایشان فعالیت خود را کمتر کرده و ادامه راه را به پسرشان فریدون نوین فرح بخش واگذار می کند.

حاج حسین نوین فرح بخش در سال 1373 در سن 91 سالگی به دیار باقی شتافت.
     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue     فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر