اصطلاحات و اطلاعات تمبر شناسی

در اینجا برخی لغات و اصطلاحات رایج که در بین علاقمندان و کلکسیونرهای تمبر رایج است و در مورد شناسایی و خرید تمبر از آن ها استفاده می کنند به اختصار آورده شده. جهت اطلاعات بیشتر می توانید از کتاب راهنمای تمبرهای ایران استفاده کنید.

سری تمبر

وقتی یک عدد یا تعدادی تمبر برای یک مناسبت یا منظوری منتشر می شود، به آن انتشار یک "سری تمبر" می گویند. در واقع می توان واژه سری را به عنوان واحد شمارش تمبر به حساب آورد، مثلا در سال1381 سری " روز نیروی هوایی "در پنج قطعه تمبر منتشر شد. سری تمبر یک عددی را اصطلاحا " تک سری" می گویند.در کشور ما، اداراه پست دردوران های مختلف اقدام به انتشار تمبر برای مصارف و منظورهای گوناگون کرده که می توان به صورت زیر گروه بندی کرد :

 

تمبرهای یادگاری

همانطوری که از نام آن پیداست منحصراً به مناسبت رویداد مخصوص که مورد توجه می باشد چاپ و منتشر می شود. تعداد .تمبر در یک سری یادگاری، یک تا چند قطعه می تواند باشد.

تمبرهای جاری ( پستی )

این نوع تمبرها به تعداد نسبتاً زیاد، و غالبا در چند نوبت چاپ و برای مراسلات عموم عرضه می شود. تعداد تمبرهای یک .سری پستی از چند قطعه تشکیل شده و با قیمت های متفاوت از کم تا ارقام بالا می باشد.

تمبرهای اختصاصی

تمبرهایی که ارگان یا شرکت خاصی به صورت اختصاصی در خواست چاپ آن را از اداره پست می کند و هزینه آن را نیز به عهده می گیرد. چنانچه این تمبرها از طریق باجه های پست در اختیار عموم قرار گیرند و به مصرف پستی هم برسند، جزو تمبرهایی می شوند که می توان جهت کلکسیون جمع آوری کرد.

تمبرهای خیریه

این نوع تمبرها برای وصول درآمدی جهت کمک به سازمان های خیریه چاپ و همزمان با تمبرهای دیگر بر روی مراسلات به مصرف می رسند.

تمبرهای دولتی

تمبرهای دولتی منحصراً بایستی به وسیله سازمانهای دولتی جهت مراسلات بین ادرات، که از طریق پست ارسال می شوند مصرف شود . این نوع تمبرها را می توان جزو تمبرهای جاری محسوب کرد.

تمبرهای امانات

در ازاء دریافت کرایه حمل بسته های ارسالی به شهرستان ها تمبر مخصوصی روی بسته ها و یا روی قبض ارسال بسته که در اداره پست نگهداری می شد الصاق می نمودند.

 

  تمبرهای نمونه

این تمبرها نمونه های آزمایشی هسنتد که قبل از انتشار با طرح و یا رنگهای مختلف تهیه می شد از آن جمله نمونه های رنگی colour proof می باشد که برای انتخاب یک رنگ از بین آنها موقتاً چاپ می شد. این گونه نمونه ها دارای ارزش نسبتا بالایی هستند.

باید در نظر داشت که شرکت پست در سال های اخیر، تنها اقدام به انتشار سه گروه اول می کند و استفاده از دیگر انواع تمبر منسوخ شده است.


Single Set :تمبر تکی

اکثر کلکسیونرها تمبر را به صورت تکی و یا بهتر بگوییم یک دانه از هر کدام جمع آوری می کنند. مزیت این کار این است که مجموعه دار با بودجه کمتری، سری تمبر های بیشتری از سال های متفاوت تهیه می کند، چه بسا افرادی که به دلیل هزینه بالای تهیه بیش از یک عدد از هر تمبر، از جمع کردن آن ها امتناء ورزیده اند. درحالی که هرکسی می تواند یک مجموعه شخصی از تمبرهای تکی از یک دوره ی مورد نظر داشته باشد.

بلوک: Block

هرگاه چهار کلیشه دو به دو پهلو یا روی هم قرار گیرند تشکیل یک بلوک از آن تمبر را می دهد که شامل چهار تمبر می باشد و این شکل تمبر را بلوک می نامند . مجموعه داران زیادی ترجیح می دهند که تمبرهای خود را به صورت چهارتایی یا همان بلوک جمع آوری کنند، که البته مستلزم صرف هزینه های بالاتر و اختصاص فضای بیشتری برای نگهداری آن ها می باشد.

مینی شیت: Miniature Sheet

به ورقه هایی می گویند که یک یا چند عدد تمبر در داخل آن جا گرفته باشد. مینی شیت به همان حالت کامل یا ورقی نگهداری می شود.

Erorr: اشتباهات چاپی یا ارور

مسائلی که سبب عوامل ناخواسته در تمبر شود و به گونه ای تمبری را خاص و متمایز کند ارور به حساب می آیند. ارور اشتباهی است که به دلیل کم بودن و خاص کردن تمبر سبب با ارزش تر کردنش نیز می شود. امروزه به دلیل مکانیزه بودن دستگاه های چاپ، اشتباهات کمتری صورت می گیرد. از جمله ای ارورها می توان از چاپ دورو، وسط وارو و رنگ نخورده یا جابجا شده ( دپلاسه) نام برد.

Watermark -Filigran :فیلیگران

این کلمه فرانسوی در فارسی لغت برابر ندارد و می توان آن را ته نقش کاغذ نامید و عبارت است از نوشته یا علامتی که در متن خمیر کاغذ دیده می شود.فیلیگران های متفاوتی از دوره های مختلف در کاغذ تمبرها دیده می شود مانند فیلیگران جمهوری اسلامی که در بالا آورده شده.

Perforation :دندانه

به سوراخ هایی که اطراف تمبر وجود دارد جهت جدا سازی سریع و آسان تمبر پرفراژ یا دندانه می گویند. در بعضی تمبرها اختلاف دندانه ها باعث تفاوت در ارزش آن می شود. برای اندازه گیری و تعیین تعداد دندانه تمبر، می توان از دندانه شمار استفاده کرد.

Charnier :شارنیه

تکه زرورقی که در پشت تمبر و محلی که می خواستند تمبر را نگهداری کنند می چسباندند را شارنیه می گویند. در گذشته به دلیل نبود آلبوم های مخصوص و مناسب از شارنیه استفاده می کردند. امروزه استفاده از آن دیگر مرسوم نیست.

تمبرهای باطل نشده (مهر نخورده) دوران قاجار و پهلوی اول تقریبا همگی دارای اثر شارنیه هستند که مورد قبول مجموعه داران است. در مورد تمبرهای دوره پهلوی دوم، به جز در چند مورد استثنایی، بهتر است همگی بدون اثر شانیه درپشت تمبر جمع آوری شوند.

تمبرهای دوره قاجار و پهلوی اول در صورتی که بدون اثر شارنیه باشند از ارزش بالاتری برخوردارند.


     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue

فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر